מצאו את המשרה הבאה שלכם

דברים שלמדנו בשנה הראשונה

ישבנו עם שתי שינניות חדשות כדי לשמוע על החוויות, האתגרים, ממה חששו, מה הפתיע אותן וגם – ממי הכי כדאי לקבל עצה? המדריך לשיננית

אחרי חודשים רבים של למידה והתנסות במהלך הלימודים, שינניות רבות מגלות שאין תחליף ללמידה המשמעותית שהן עוברות בעבודה במרפאות כללית סמייל. שוחחנו עם שתי שינניות, שהשתלבו לפני כשנה במרפאות הרשת, על החוויות מהשנה הראשונה שלהן: איפה לומדים את הטריקים הכי שווים, למי הכי כדאי להיצמד, על ההכשרות המקצועיות, האתגרים – וכמובן, האווירה במרפאה. 

שי לבנון החלה לעבוד לפני שנה במרפאת "ירמיהו" בתל אביב, לאחר שסיימה את לימודיה באוניברסיטת תל אביב. "בזמן הלימודים הייתה לי התלבטות איפה הכי נכון להשתלב בעבודה", היא מספרת על הדילמה שיש לשינניות רבות. "האם עדיף ללכת למגזר הפרטי או להצטרף לארגון גדול ויציב". לדבריה, מדריכה באחד הקורסים בלימודים עבדה כשיננית בכללית סמייל וסיפרה על האווירה הטובה, על ההתמקצעות המהירה בעבודה, על הגיוון בסוג הלקוחות ומורכבות הטיפולים וגם האפשרות להתקדם בתוך הארגון. "זה קסם לי וכשסיימתי את הלימודים הגעתי לראיון. כבר במפגש הראשון במרפאה הרגשתי טוב בזכות האווירה והחיוכים של כולם. הרגשתי קליק של ממש עם המנהלת וזמן קצר אחר כך הודיעו לי שהתקבלתי".

"הימים הראשונים בעבודה היו מאתגרים. יש הרבה לקוחות וחשוב מאוד לעמוד בלוחות הזמנים. בתחילת הדרך זה יכול להיות מלחיץ", שי מספרת. "בלימודים נתנו לי לעבוד על מטופל במשך ארבע שעות ופתאום טיפול כזה אורך חצי שעה ואני כמובן צריכה לטפל בצורה המקצועית ביותר ובחיוך, כי מקצוענות ויחסי-האנוש הם ערכים מאוד חשובים בארגון". 

"למזלי קיבלתי מיד עזרה: יש במרפאה הרבה שינניות ותיקות ומנוסות שהתייעצתי איתן וקיבלתי מהן פידבק על העבודה שלי. הן הלכו איתי יד-ביד ותוך כמה שבועות למדתי לעשות את העבודה". 

שי מנסה לסכם את השנה הראשונה שלה בכללית סמייל: "למדתי כל כך הרבה דברים", היא מספרת. "שיטות להרגיע מטופלים לחוצים, כיצד להכין את החדר לטיפול וגם איך להתנהל  מול עובדות המינהל בכל מה שקשור לעבודה המשרדית שהן עושות עבור השינניות. למדתי טכניקות עבודה חדשות וצברתי ניסיון בסוגי טיפולים שונים. וגם למדתי שאין סיבה להילחץ. כללית סמייל זה מקום  שתמיד יהיה מי שיבדוק ויגבה אותך, כדי שתעשי את העבודה בצורה הכי מקצועית שאפשר וגם תלמדי ותצברי ניסיון מכל מטופל שיגיע אלייך. כשאני מסתכלת לאחור אני לא מאמינה כמה למדתי רק בשנה אחת".

"אי-אפשר להשוות בין השטח לתיאוריה"

אמנה מסארוה החלה את עבודתה לפני שנה במרפאות כללית סמייל בהוד השרון וברעננה. לאחר סיום לימודיה במכללה למדעי הבריאות וההתנהגות ברמת גן, מסארוה החלה לעבוד במרפאה פרטית ובמקביל ניסתה את מזלה בכללית סמייל. "רציתי אקשן וניסיון – ללמוד ממקרים שונים שלא מתאפשרים במרפאה פרטית", היא מספרת. "קצב המטופלים במרפאה פרטית נמוך יותר ורובם צעירים. רציתי להיחשף למגוון גילים ומקרים. מה שאני לומדת פה ביום אחד – לוקח במרפאה פרטית כמה שבועות ללמוד".

לאחר שהתקבלה לכללית סמייל, הפחיתה אמנה את כמות המשמרות במרפאה הפרטית ליום אחד בשבוע והחלה לעבוד במקביל בשתי מרפאות של הרשת. כמו שי, גם היא חששה בהתחלה מכמות המטופלים. "הלימודים מאוד מעניינים ותורמים אבל אי-אפשר להשוות בין העבודה בשטח לדברים שאתה לומד בתאוריה או מתנסה באווירה הרגועה של הלימודים. פה זה החיים האמיתיים". 

בשבועות הראשונים בכללית סמייל, אמנה נתקלה גם ברגעים שאתגרו אותה. באחד מהם, הגיע מקרה שהיא לא התנסתה בו קודם לכן. "הגיע מטופל וראיתי בתיק שלו שצריך להחדיר לו פריוצ'יף – לכסנית מיוחדת לטיפול בדלקת". היא מספרת. " עדיין לא הכרתי את התרופה ולא ידעתי איך עובדים איתו, אז ניגשתי לשיננית ותיקה בחדר הסמוך והיא מיד הגיעה לעזור לי. עשינו את זה ביחד והיא הסבירה לי ולמטופל באדיבות תוך כדי. כמה שבועות אחר-כך הגיע אליי מטופל שהיה זקוק לטיפול הזה וכבר ידעתי מה לעשות".

מעבר לתמיכה מהקולגות הוותיקות שאמנה מתארת, היא מציינת לטובה גם את מדיניות הארגון לספק לעובדים הכשרות מעשיות, קורסים והשתלמויות. לדבריה מדובר בכלי מאוד חשוב שמסייע לה להתמקצע ולהתגבר על מכשולים.

"אחד מתחומי ההכשרה הוא הנושא של יחסי-האנוש עם המטופלים, ואיך נכון להתנהל מולם כשהם מגיעים מפוחדים ולא רוצים את הטיפול", היא מספרת. "כשנתקלתי במצבים כאלה בשבועות הראשונים בעבודה לא ידעתי מה לעשות, איך להרגיע מטופל או איך לשכנע מישהו לעבור את הטיפול. השתתפתי בכנס של כללית סמייל שבו דנו בהרחבה בכל הדרכים להרגיע מטופל. הסבירו לנו שחשוב לדבר איתו לאורך כל הטיפול, לשמור על טון רגוע ופנים מחייכות, ותוך כדי הטיפול להסביר מה אנחנו עושים. למדתי על סימנים מוסכמים לכאב ועוד כלים ממש טובים שעזרו לי מאוד להתמודד עם חששות של מטופלים, כך שכולם יוצאים מרוצים".